Haber

Celile Eren Ökten kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, nereye atanmıştır ve görevi nedir? Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten kimdir?

Atamaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre yeni bakan yardımcıları belli oldu. Bakan yardımcısı Celile Eren Ökten hakkında çok soruşturma yapılıyor. Vatandaş merak ediyor. Celile Eren Ökten kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, nerelidir ve görevi nedir?

CELİLE EREN ÖKTEN KİMDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR, NEREDE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR VE GÖREVİ NEDİR?

Doç. Celile Eren Ökten, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Yeni Türk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Telaffuz, Toplum, Dilbilim, Metin Dilbilim, Bilimsel Araştırma Yolları, Yabancı Dil Olarak Türkçe gibi dersler verdi. Doç. Celile Eren Ökten, İsviçre’nin Bern şehrinde Eğitim Danışmanı olarak görev yapmış bir bilim insanı ve Türkologdur. 21.06.2023 tarihinde Milli Eğitim Bakan Yardımcılığına atanmıştır.

Ökten, Prof. Dr. Kazım Yetiş’in danışmanlığında yürüttüğü “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi ve Öğretimi (1839-1923)” başlıklı doktora tezinde Türkçe ve İngilizce öğretimini asistan olarak inceledi. ana diller. 2006-2007 yılları arasında University of Wisconsin (Madison) Eğitim Programları Bölümünde Profesör olarak çalıştı. Dr. Thomas Popkewitz ile “Dil planlaması ve dil politikaları” üzerine doktora sonrası araştırmalar yaptı; Daha sonra 2007-2011 yılları arasında Prof. Dr. François V. Tochonile, Amerikan üniversitelerinde Türkçe programlarının yeniden yapılandırılması projesi olan “Deep Approach in Language Teaching” projesinde eş-yönetici, materyal geliştirici ve program düzenleyici olarak görev yaptı. Wisconsin Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca uzun yıllar hem Galatasaray Üniversitesi’nde hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Erasmus programlarında dil okutmanı olarak çalıştı; prof. Dr. Marie-Helene Sauner Leroy tarafından Fransızlar için geliştirilen Türkçe öğrenme prosedürü ve araçlarının hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında belediyelerde mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve yaygın eğitim alanlarında yurt içi ve yurt dışı çeşitli faaliyetlere katıldı.

doganyol-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu